Soutěž TALENTY PRO FIRMY

24. 1. 2020

Soutěž Talenty pro firmy „T-PROFI“ se konala v rámci Přehlídky strojírenských firem ve čtvrtek 23. ledna 2020 v Ústí nad Orlicí.

Cíl soutěže

Cílem soutěže je prohlubování základních praktických dovedností a propagace stávající spolupráce zaměstnavatelů a vzdělavatelů. Soutěží smíšené 8-mi členné týmy, složené ze 3 žáků základní školy (5.třída) + 3 studentů střední školy (2.ročník) + 1 zástupce firmy + 1 pedagogického pracovníka. V daném časovém limitu týmy postaví a zprovozní dle zadání nové funkční zařízení na bázi polytechnické stavebnice (Merkur). Všechny absolvované disciplíny jsou hodnoceny porotou hodnotitelů na základě předem přesně popsaných hodnotících kritérií.

Jak to vlastně celé probíhalo?

Po dohodě se ZŠ Výprachtice jsme letos již potřetí vytvořili tým Bühler CZ Žamberk. Tentokrát jsme se nepředstavili v nejsilnější sestavě, protože ve stejném termínu probíhal školní lyžařský kurz. Takže tým byl složený ze žáků z různých oborů, které se na partnerské škole vyučují. A v tomto složení jsme se zúčastnili tohoto krajského kola. Měli jsme sraz v 9 hod., kde probíhala prezentace týmů. V 9:30 hod. byla instruktáž pravidel soutěže a hned poté byla akce zahájena. Ostrý start byl přesně v 10:00 hod. a měli jsme 3 hodiny na to, abychom se v týmu navzájem poznali po stránce pracovní, ale i po stránce týmové spolupráce. Bylo to velmi zajímavé, po prvotním ostychu jsme se rychle sblížili a směřovali ke společnému cíli. Ten se nám podařilo dosáhnout, když jsme v limitu odevzdávali funkční zařízení. Letos to byl otočný jeřáb na přepravu břemen. Po uplynutí limitu pro nás soutěžící následoval zasloužený odpočinek v podobě oběda, ale porota měla plno práce.

V 14:30 hod. bylo vyhodnocení vedoucím poroty spojené s vyhlášením výsledků. Umístili jsme se na pěkném 4. místě s 210 body. A moc nescházelo pohlížet výše, na 3. místo nám chybělo 8 bodů a na 2. místo 10 bodů. V letošním roce, podle slov hodnotící komise, bylo toto klání nejvyrovnanější v celé pětileté historii soutěže. Vítězem se stal tým Era z Pardubic.

Závěrem musím uznat a poděkovat celému týmu, že bojoval statečně a podařilo se odevzdat v časovém limitu skoro funkční zařízení. Chybělo pouze zapojit elektroniku na ovládání motorků pro zdvih a otáčení. Naši Achillovou patou byly znalosti z oblasti elektrotechniky a technické dokumentace, protože pouze jeden žák se učí technickému oboru. Vítězný tým byl sehraný, protože většina jeho členů navštěvuje různé robotické kroužky. Ale pro reprezentaci Pardubického kraje v celostátním kole konaném v Praze koncem dubna budou tyto skutečnosti jenom přínosem.