Tradiční výlet týmu Nástrojárny zamířil do Brna a okolí

Tradiční výlet týmu Nástrojárny zamířil do Brna a okolí

16. 8. 2019

Již po patnácté v řadě se vydal tým Nástrojárny v pátek 19. září 2019 za krásami naší vlasti. Tentokrát za poznáním do Brněnského kraje. Výprava, o počtu 17 členů, ve složení tým Nástrojárny, naši penzisti a dva pracovníci z TPV, se vydala za poznáním do Moravského krasu a Brna.

Prvním zastavením byla dopolední návštěva Kateřinské jeskyně. V této jeskyni není mnoho krápníků jako v ostatních jeskyních Moravského krasu, avšak zde se nachází největší jeskynní prostora zvaná Hlavní dóm, kde jsou díky výborné akustice konány hudební a pěvecké koncerty. Jeskyně je relativně velmi chladná, protože se tu teplota pohybuje okolo 7°C. Název Kateřinská jeskyně je odvozen od pověsti o Kateřině, která v jeskyni hledala svoji ovečku a zabloudily nakonec obě. Kateřinská jeskyně byla též bohatým nalezištěm kostí pravěkých zvířat, především medvědů. Pro veřejnost je otevřena od roku 1910. Součástí vstupenky je i možnost navštívit Dům přírody Moravského krasu. Zde je moderní návštěvnické středisko se zážitkovou vnitřní a venkovní expozicí a 3D kinem. V expozici se můžete aktivně zapojit do procesu poznání a objevování přírody. Dům přírody a Kateřinská jeskyně se nachází v srdci Moravského krasu na Skalním mlýně - východisku pro návštěvu Punkevních jeskyní a světoznámé propasti Macocha.

Druhým zastavením po dobrém obědě byl městys Křtiny asi 15 km severovýchodně od Brna a představuje ideální turistický i poutní cíl a zároveň východiště k poznání střední části Moravského krasu. Křtiny patřily odedávna k významným evropským mariánským poutním místům. Již od středověku zde stály dva kostely. Menší z nich ukrýval ve svých útrobách tzv. "zázračný obraz", gotickou sochu Panny Marie Křtinské, která prý již od roku 1210 láká do Křtin zástupy věřících. V roce 1718 došlo k úplné přestavbě areálu podle návrhu nejvýznamnějšího českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Jeho ambicí bylo vytvořit kompozici, vystavěnou na půdorysu řeckého kříže. I když stavba nebyla z finančních důvodů nikdy v plném rozsahu dokončena a projekt byl po Santiniho smrti čátečně upraven. I v nynější podobě je tento barokní skvost označovaný jako "Perla Moravy". Chrám je celoročně přístupný veřejnosti a jeho součástí je Zvonohra. Je to jedna z největších funkčních zvonoher ve Střední Evropě o 33 zvonech. Zvonohra hraje pravidelně dvakrát týdně.

Třetí zastávka byla v Brně. Nejdříve Zetor Gallery, kde je nová víceúčelová hala umístěná přímo v areálu společnosti ZETOR TRACTORS a.s. Rozkládá se na ploše více než 1200 m2 v dvoupodlažní budově. Veřejnosti je určena větší část této plochy, menší pak bude sloužit jako školicí centrum skupiny Zetor. Hned v první části budovy se nachází samotný výstavní prostor, místnost s názvem "Naše traktory", která nabízí pohled na současnou produkci traktorů. Velmi zajímavá je rovněž galerijní zóna v patře, kde jsou například připraveny stoly ve stylu dílenských ponků nebo multi-dotykový displej, kde si návštěvník může sám aktivně vyhledávat informace. V části prezentující historické modely jsou umístěny kompletně renovované traktory mapující vývoj značky Zetor až do současnosti. Během prohlídky se návštěvníci setkají i s dalšími projekcemi a efekty, které značku představí v širších kulturních, historických i geografických souvislostech. Součástí prostorů je samozřejmě dostatečné zázemí pro návštěvníky. Fanoušky potěší obchod s dárkovými předměty zaměřenými na značku Zetor.

Další fotografie

Náš život,
naše kultura

Máme přátelský kolektiv, naši
lidé jsou srdcaři.

Více o nás